ФИЛТРИРАНЈЕ ПРИКАЗА

07.02.2018

Рибарство и аквакултура у Босни и Херцеговини

Босна и Херцеговина има веома дугу традицију у узгоју слатководне рибе, пастрмке и шарана, с обзиром на значајно водно богатство које чини седам водних сливова, велики број ријечних и планинских језера, те подземних вода. Мријестилишта и рибогојилишта у БиХ су бројна и раличитих су капацитета, површине и годишње производње. Према локалитету и врсти узгоја рибе рибњаци и рибогојилишта се дијеле на салмонидна, ципринидна и маринска. У сектору аквакултуре БиХ, најзначајније рибље врсте су: пастрмка (калифорнијска пастрмка, поточна пастрмка и поточна златовчица), шарани (шаран, амур, бијели главаш толстобик), те морске (лубин, орада и зубатац) као и мекушци (дагње и остриге).

2015. године урађена je анализа сектора рибарства и аквакултуре у Босни и Херцеговини чију је израду финансирала Европска комисија, а имплементирао ФАО. Израђена секторска анализа је резултат заједничког рада домаћих и ФАО експерата, те представника надлежних институција у Босни и Херцеговини.

Документ под називом "Сектор рибарства и аквакултуре у Босни и Херцеговини" може се наћи на линку:

https://europa.ba/wp-content/uploads/2015/05/delegacijaEU_2015020309341807bos.pdf

У овој секторској анализи су приказани потенцијали у области рибарства како би се убудуће могли користити фондови, прије свега предприступни фондови Европске уније намијењени за пољопривреду и рурални развој.

Риба и производи од рибе су један од стратешких производа анималног поријекла који Босна и Херцеговина може извозити на захтјевно тржиште ЕУ. Када говоримо о испуњавању услова, онда прије свега мислимо на примјену међународних стандарда и стандарда Европске уније везаних за област сигурности хране, како у законској регулативи тако и у процедурама, а наравно и произвођачи (извозници) са своје стране испуњавају све потребне ветеринарско-хигијенске и санитарне услове (као што је за ову грану привреде стандард ХАЦЦП), али друге потребне стандарде.

Капацитети за производњу и експлоатацију рибе у БиХ, водно богатство, хидролошки као и еколошки услови, те физикално-хемијска својства водотока, изузетно развијена технологија како узгоја тако и прераде рибе, традиција у узгоју и производњи рибе као и константан раст извоза рибе,  представљају изузетне предуслове за повећање производње рибе.

Према грубој процјени 65% производње пастрмке у БиХ се одвија на подручју Федерације, а 35% у Републици Српској. Готово цијела производња шарана реализује се у Републици Српској. Производња морских врста концентрисана је у Неуму гдје постоје два кавезна узгајалишта укупне површине 0,36 ха. Укупна корисна површина инсталираних капацитета аквакултуре у БиХ износи око 3.113 ха.

Величина објеката у експлоатацији рибе у Босни и Херцеговини за пастрмске рибњаке износе 91.026 м2 и шаранске рибњаке 2.278 ха. Просјечна производња конзумне рибе у Босни и износи око 5.000 тона.