ФИЛТРИРАНЈЕ ПРИКАЗА

ПОЉОПРИВРЕДА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ

30.01.2018

Пољопривреда и рурални развој у БиХ

Пољопривредна производња у БиХ још увијек има одлике екстензивне производње и у великој мјери је зависна од временских прилика. Карактеристике пољопривредног сектора су ниска продуктивност, неповољна структура и величина фарми, недовољна и лоша технолошка опремљеност, зависност од увоза углавном свих инпута потребних за производњу како сјеменског материјала, заштитних средстава и минералних ђубрива, тако опреме и пољопривредне механизације. Такође, резултати анализа показују да пољопривредна производња у БиХ није, а ни у скорој будућности неће бити цјеновно конкурентна, бар док се не повећа њена производност и продуктивност. Додатно, пољопривредни сектор у БиХ у изградњи одрживих конкурентских предности мора усмјерити снаге на унапређење квалитета и производњу посебних (типичних и традиционалних) високо вриједних производа, односно производа са додатом вриједношћу.

Потенцијали пољопривредне производње у БиХ који се огледају у повољним агроклиматским условима, великом броју најразличитијих пољопривредних култура, очуваном пољопривредном земљишту, производима изврсног квалитета и традиције, великом броју аутохтоних и изворних производа, традицији, знању и труду пољопривредних произвођача, ипак нису искориштени у потпуности.

Министарство спољне трговине и економских односа БиХ у пољопривредном сектору обавља послове и задатаке из надлежности БиХ који се односе на дефинисање политике, координацију дјелатности и усклађивање планова ентитетских тијела власти и институција на међународном плану.

Управне организације у саставу Министарства спољне трговине и економских односа БиХ су Канцеларија за ветеринарство БиХ који је надлежна за здравље и његу животиња; Управа за заштиту здравља биља БиХ надлежна је за заштиту здравља биља, а Канцеларија за хармонизацију и координацију система плаћања у пољопривреди, исхрани и руралном развоју је надлежна за хармонизацију и координацију система плаћања у пољопривреди, исхрани и руралном развоју.

Како би се осигурао ефективни развој имплементације политике сигурности хране БиХ Министарство усмјерава и надзирањем радом Канцеларију за ветеринарство БиХ и Управу БиХ за заштиту здравља биља, те координира активности с Агенцијом за сигурност хране БиХ.

Надлежност и управљање пољопривредном производњом у  Босни и Херцеговини је на нивоу ентитета и Брчко Дистрикта, и то у оквиру институција надлежних за пољопривреду; Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Федералног министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства и Одсјека за пољопривреду, шумарство и водопривреду Брчко Дистрикта БиХ. У Федерацији БиХ, надлежност у области пољопривреде имају и успостављене управе у свих 10 кантона које су надлежне за питања пољопривреде, ветеринарства, шумарства и водопривреде. Надлежности ентитетских министарстава су: извршавање политика и провођење закона које су усвојила надлежна тијела ентитетских власти, надзор над примјеном прописа и доношење одлука, управљање природним ресурсима за развој пољопривреде, прехрамбене индустрије и пратећих дјелатности и то у области биљне производње, сточарства, руралног развоја, рибарства и лова, заштите и кориштења пољопривредног земљишта, прехрамбене индустрије, производње сточне хране, водопривреде, ветеринарске и фитосанитарне заштите, заштите јавног здравља и шумарства. Рад Одсјека за пољопривреду, шумарство и водопривреду БД БиХ везан је за развој и побољшање пољопривредне производње и узгој стоке, заштиту и кориштење пољопривредног земљишта, ветеринарску и санитарну контролу здравља животиња и јавног здравља, примјену кредитне политике, заштите и рационалног кориштења пољопривредног земљишта, пружање савјетодавних услуга у пољопривреди и сточарству, обнављању шума, заштити од недозвољене сјече, одржавању структура за управљање водама.