FILTRIRANJE PRIKAZA

INFORMACIJSKI SUSTAV

30.01.2018

Informacijski sistem u BiH

Zakonski temelj za uspostavu podkomponenata poljoprivrednog informacijskog sustava u BiH sadržan je u Zakonu o poljoprivredi, prehrani i ruralnom razvitku BiH ("Sl. glasnik BiH", broj 50/08). Temeljem pomenutog Zakona, Ministarstvo uspostavlja Odbor za koordinaciju informacija u poljoprivredi putem kojeg koordinira razvitak usklađenog i integriranog informacijskog sustava u poljoprivredi BiH, sukladno EU zahtjevima, uz konzultacije mjerodavnih državnih, entitetskih i tijela Brčko distrikta BiH. Ministarstvo je mjerodavno za koordinaciju uspostave integriranog sustava baza podataka za povezivanje registarskih podataka i ostalih relevantnih informacijskih sustava radi osiguranja tehničke usuglašenosti postojećih i novih baza podataka, a sukladno najboljim praksama EU.

U Bosni i Hercegovini je ova aktivnost već započeta, a podkomponente poljoprivrednog informacijskog sustava koje su u fazi uspostave i razvitka u BiH uključuju:

- Registar poljoprivrednih gospodarstava i registar klijenata,

- Sustav identifikacije i registracije životinja,

- Fito-registar,

- Popis poljoprivrede,

- Mrežu računovodstvenih podataka na farmi (FADN),

- GIS okvir za područje istraživanja na bazi uzorka.

Sukladno Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Europskoj uniji, Bosna i Hercegovina ima obvezu da postepeno preuzme propise i politike za sektor poljoprivrede, prehrane i ruralnog razvitka koji se primjenjuju u EU (acquis communautaire), prvenstveno one koje se odnose na reguliranje jedinstvenog tržišta i pristupa strukturnim fondovima povezanih s mjerama ruralnog razvitka. U predpristupnom razdoblju, Bosna i Hercegovina je obvezna da osigura harmonizaciju podkomponetni Poljoprivrednog informacijskog sustava i omogući automatizirano dostavljanje podataka na jedno mjesto, a da pri tome vodi računa o osiguranju sljedivosti točnosti i provjerljivosti tih podataka u cjelokupnom sustavu.

Prikupljanje podataka u poljoprivrednom sektoru Europske unije je uniformno i locirano u nekoliko službi Europske unije, a posebice u Generalnom direktoratu za poljoprivredu (DG Agri) i Eurostat-u. Proces objedinjenog prikupljanja podataka i potrebne diseminacije podataka je dio sporazuma između Europske unije i država članica. Glavne komponente poljoprivrednog informacijskog sustava u EU su:

- Integrirani administrativni i kontrolni sustav (IACS) sa svojim podkomponentama:

- Računalna baza podataka;

- Sustav identifikacije poljoprivrednih parcela;

- Sustav za identifikaciju i registriranje prava na plaćanje;

- Zahtjevi za potporu i zahtjevi za plaćanja;

- Integrirani sustav kontrole;

- Jedan sustav za bilježenje identiteta svakog korisnika poticaja koji podnosi zahtjev za poticaj ili zahtjev za plaćanje;

- Sustav za identifikaciju i registriranje životinja;

- Mreža računovodstvenih podataka na farmi (FADN);

- Poljoprivredni tržišni informacijski servis (PTIS);

- Fito registar;

- GIS okvir za područje istraživanja na bazi uzorka;

- Službena statistika; i

- Bilo koji drugi registri koji prikupljaju poljoprivredne podatke ili bilo koje druge podatke koji su od interesa za poljoprivredni informacijski sustav.