31.01.2018

Споразум о измјени и приступању Централноевропском споразуму о слободној трговини (CEFTA 2006)

Споразум о измјени и приступању Централноевропском споразуму о слободној трговини (CEFTA 2006) потписан је 19. децембра 2006. године у Букурешту, а за Босну и Херцеговину ступио је на снагу 22. новембра 2007. године. Споразум је објављен у „Службеном гласнику БиХ“ – Међународни уговори број: 9/07.

Потписнице споразума су Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија, Молдавија, Црна Гора, Србија и Мисија привремене управе Уједињених нација на Косову, у име Косова, у складу са Резолуцијом 1244 Савјета сигурности Уједињених нација. Уласком у чланство ЕУ Хрватска се повукла из CEFTA-е.

Потписивањем CEFTA 2006 Стране су исказале опредјељење да унаприједе трговинску и инвестицијску политику земаља Југоисточне Европе. Њиме је основана зона слободне трговине у складу са одредбама овог споразума и правилима и процедурама Свјетске трговинске организације. Споразум је у потпуности прилагођен правилима и процедурама Свјетске трговинске организације и одредбама Европске уније, а ефикасно имплементиран, Споразум пружа оквир CEFTA Странама за приступања ЕУ.

CEFTA Стране су током 10 година примјене Споразума продубиле и унаприједиле своје односе кроз усвајање Одлука на састанцима Заједничког одбора те усвајањем Додатних протокола Споразуму. Тако је Одлуком CEFTA Заједничког одбора број 2/2009 и број 3/2013 измјењен Анекс II Протокола који се односи на дефиницију појма „производи с поријеклом“ и методама административне сарадње, како би се прилагодили Пан-Еуро-Медитеранској Конвенцији о преференцијалним правилима поријекла. Додатним протоколом 3 који је ступио на снагу 01. децембра 2014. године Босна и Херцеговина и Република Албанија су укинуле све царине на увоз, све таксе једнаког учинка, као и све увозне таксе фискалне природе у трговини између њих које су биле преостале чиме је постигнута потпуна либерализација трговине пољопривредним производима БиХ са Албанијом. Додатним протоколом 5 о олакшавању трговине, који су све CEFTA Стране прихватиле 26. маја 2017. године, поједноставиће се инспекције које се односе на све царинске поступке и смањити формалности у највећој могућој мјери, те договорити начини размјене података између царинских органа CEFTA Страна у складу са њиховим државним законима и омогућити узајамно признавање државних Програма овлаштених привредних субјеката усклађених са ЕУ прописима. Основни циљ Додатног протокола 6 о либерализацији трговине услугама, који ће бити прихваћен на састанку ЗО крајем новембра 2017. године, јесте јачање економске сарадње и трговине кроз либерализацију трговине услугама у секторима у којима су све Стране препознале заједничке интересе.