ФИЛТРИРАНЈЕ ПРИКАЗА

31.01.2018

Споразум о слободној трговини између Босне и Херцеговине и држава ЕFTA  садржи 54. члана и 8. анекса те покрива сљедеће области:

  • Трговина робом;
  • Интелектуална својина;
  • Инвестиције, услуге и јавне набавке;
  • Плаћања и кретања капитала;
  • Трговина и одрживи развој;
  • Институционалне одредбе; и
  • Рјешавање спорова.

  • Трговина робом 

Ово поглавље регулише основе и правила трговине између двије стране, укључујући: обухватање производа, примјену правила поријекла, питање снижавања царинских стопа у оквиру договорених прелазних периода, као и примјене мјера увозних ограничења, унутрашњег опорезивања, санитарних и фито-санитарних мјера, техничких прописа, правила конкуренције, субвенција и компензаторних мјера, антидампинга, глобалних и билатералних заштитних мјера која су уређена у складу са важећим WТО правилима у свакој од ових области.

Овим поглављем се углавном регулише трговина индустријским производима, те рибом и рибљим производима, док је трговина прерађеним пољопривредним производима (PAPs) регулисана посебним Анексом-Прерађени пољопривредни производи (Анекс II). Трговина базним пољопривредним производима регулисана је билатералним споразумима између сваке чланице EFTA-е и БиХ.

Правила о поријеклу и методе административне сарадње  базирани су на Регионалној конвенцији  о  Пан-Еуро-Медитеранским правилима  поријекла (REM Конвенција), којом је омогућена дијагонална кумулација са EFTA земљама (изузев базних пољопривредних производа на које се примјењује билатерална кумулација), земљама чланицама ЕУ и земљама CEFTA Споразума, док ће са земљама или територијима који су укључени у Еуро-Медитеранско партнерство на основу Барселонске декларације дијагонална кумулација бити потенцијално омогућена када одговарајући споразуми са  тим земљама буду на снази.

Ово поглавље садржи и члан који се односи на питања олакшавања трговине међу странама, а које је шире регулисано у Анексу-Олакшавање трговине (Анекс V). 

  • Интелектуална својина 

Ово поглавље посвећено је  заштити интелектуалне својине и заснива се на принципима WТО Споразума о трговинским аспектима права интелектуалне својине (TRIPS). Заштита права интелектуалне својине детаљније је дефиниcана у Анексу споразума о заштити интелектуалне својине (Анекс VII).

Права и обавезе страна детаљно су утврђене за сљедеће области: ауторско право и сродна права, печати, патенти, индустријски дизајн, ознаке географског поријекла и необјављене информације. 

  • Инвестиције, услуге и јавне набавке 

Инвестиције

У области  инвестиција циљ је да се обезбиједе стабилни, правични и транспаренти услови за улагаче друге Стране која врши или је заинтересована за улагања.

Услуге

Трговина услугама регулисана је у складу са одредбама Општег споразума о трговини услугама („GATS“).

Јавне набавке

Споразум укључује одредбу о јавним набавкама у циљу осигуравања транспарентности и избјегавање дискриминације. 

  • Плаћања и кретања капитала 

Ово погљавље бави се питањем плаћања у међународним трансакцијама и кретањем капитала, као и могућношћу да у случају платнобилансних тешкоћа земља која се у њима налази, може у складу са условима утврђеним у оквиру GATT-а и чланом VIII и XIV Статута Међународног монетарног фонда, предузети рестриктивне мјере у погледу текућих плаћања, уколико су оне нужне.

  • Трговина и одрживи развој 

Ово поглавље обухвата двије области: заштиту права на раду и заштиту животне средине. У овој области Стране ће тежити олакшавању и унапређењу инвестиција, трговине робом и услугама уз пуно очување животне средине, укључујући коришћење нових технологија које ће поспјешити заштиту животне средине, обновљивих извора енергије, енергетске ефикасности и еко-означавања робе. 

  • Институционалне одредбе 

У оквиру овог поглавља садржане су одредбе којима се регулише успостављање Заједничког  комитета са утврђеним овлашћењима. Заједнички комитет, надгледа и управља спровођење споразума, те успоставља одговарајуће органе за које сматра да су му потребни у испуњавању његових задатака. 

  • Рјешавање спорова 

Ово поглавље детаљно дефинише правила и процедуре за рјешавање спорова.