30.01.2018

carinska_magnif

Царинска политика и тарифе

Област царинских политика и тарифа у оквиру МСТЕО обухваћа послове из области царинске политике БиХ, царинске тарифе БиХ, билатералних и мултилатералних споразума о царинској сарадњи, правила поријекла производа у вези са преференцијалним третманом, информисања других страна уговорница у споразумима о царинској сарадњи, овјеравање спецификација ради ослобађања од плаћања царине, за пројекте обнове и реконструкције, у случајевима када је надлежно ово Министарство.

Одсјек за царинску политику и слободне зоне надлежан је за царинску политику БиХ и мјере за њену реализацију; израду законских и подзаконских аката којима се уређује рад слободних зона; уједначавање царинских поступака и прописа са прописима ЕУ; припрему спољнотрговинских прописа и прописа из области пореског система који се примјењују у царинској политици; инструменте царинске и ванцаринске заштите; споразуме о сарадњи са одговарајућим међународним организацијама, институцијама и државним ресорима појединих земаља из области царинске политике; овјеравање спецификација ради ослобађања од плаћања царине, за пројекте обнове и реконструкције, у случајевима када је надлежно ово Министарство.

Одсјек за царинску тарифу надлежан је за предлагање усклађивања Царинске тарифе БиХ са Хармонизованим системом у складу са Међународном конвенцијом о Хармонизованом систему назива и шифарских ознака робе, коју разрађује и прати Свјетска царинска организација те Комбинованом номенклатуром ЕУ; праћење захтјева WТО; те одговарајућа усклађивања Царинске тарифе у складу са међународним споразумима које је БиХ склопила са одређеним земљама или групама земаља; ажурирање; прописивање шифри и сл. 

Одсјек је надлежан за тумачење и објашњење Царинске тарифе, те давање мишљења о примјени Царинске тарифе у вези са сврставањем роба у Царинску тарифу, а које захтијева висок степен знања и искуства, с обзиром да се ради о врло сложеној и стручној материји.

Обављамо редовне послове везане за израду приједлога Одлуке о привременој суспензији и привременом смањењу царинских стопа код увоза одређених роба. Наведена Одлука се доноси на годишњем нивоу, а робе које су обухваћене овом Одлуком су материјали и сировине - репроматеријали, јер их користе бх. произвођачи у властитој производњи за израду готових производа, а који се не могу набавити на домаћем тржишту, у количинама и квалитету потребном за производњу готових производа.

Приликом израде приједлога Одлуке за наредну годину Министарство спољне трговине и економских односа БиХ врши детаљну анализу увоза ових роба по свакој тарифној ознаци у претходном периоду, по количини, вриједности, увознику, намјени производа и др. Исто тако, Министарство врши обиласке највећих корисника ове Одлуке, те на тај начин врши потпуну контролу примјене ове Одлуке. На исти начин се поступа и код разматрања нових захтјева.

Одсјек за надгледање спровођења царинских прописа надлежан је за креирање и надгледање спровођења царинских прописа, праћење спровођења правила поријекла, те њихову контролу и надзор, обавља управни надзор над спровођењем Правилника о посебним условима евидентирања и обиљежавања брашна које се ставља на тржиште.

Правила поријекла су посебне одредбе које су прописане протоколима о поријеклу који су саставни дио сваког уговора о слободној трговини. Уколико је роба задовољила одређена прописана правила поријекла, стиче статус робе са преференцијалним поријеклом и тиме, остварује код увоза, уз предочавање прописаних доказа, право да се на ту робу примјени преференцијална стопа царине. 

Питање поријекла је веома сложено, јер многе робе садрже материјале мјешовитог поријекла, критеријуми поријекла су различити за различите материјале, а израчуни комплексни. Префернцијална правила поријекла имају економски значај и често се користе као развојни алат.

С обзиром на овако велики значај поријекла робе у међународној трговини робама, привредни субјекти, шпедитери и царинска администрација требају да буду сигурни да знају и разумију одређена правила поријекла која се примјењују. Зато Одсјек за надгледање спровођења царинских прописа константно ради на подизању свијести и изградњи капацитета на подручју правила о поријеклу, организовањем радионица, израдом приручника и давањем стручних савјета, анализа и тумачења из области примјене правила о поријеклу свим заинтересованим. Цијенимо најважнијим директни контакт са свим заинтересованим странама. Директно сарађујемо са привредницима, Управом за индиректно опорезивање, Спољнотрговинском комором Босне и Херцеговине и привредним коморама ентитета и Брчко дистрикта. Покренули смо инцијативу за закључивање Регионалне конвенције о пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о поријеклу робе, која је за Босну и Херцеговину ступила на снагу 01.11.2014. године. Регионалном конвенцијом, босанскохерцеговачким привредницима се отворила могућност остваривања преференција код увоза робе у уговорне стране Регионалне конвенције, уз предуслов склапања уговора о слободној трговини са истим.

Обављамо редовне послове везане за контролу и надзор у погледу утврђивања поријекла роба кроз посјете привредним субјектима, Управи за индиректно опорезивање и Спољнотрговинској комори Босне и Херцеговине, о чему се годишње подноси Информација о раду Савјета министара Босне и Херцеговине.

Одсјек за истраживање, анализу и планирање мјера царинско-тарифне политике надлежан је за праћење и истраживање мјера царинско-тарифне политике, унутрашњег тржишта, тржишта земаља ЕУ, CEFTA земаља и трећих земаља из области царинско-тарифне политике; припреме нацрта и приједлога законских и подзаконских аката из надлежности Одсјека и Сектора; праћење, проучавање и обављање анализа примјене царинско-тарифне политике, припремање извјештаја везано за мјере царинско-тарифне политике, припремање стручне политике, припремање извјештаја везано за мјере царинско-тарифне политике, припремање стручне подлоге за утврђивање економске и развојне политике у подручју царинско-тарифне политике, планирање мјере царинско-тарифне политике и предлагање начина за њихово спровођење; учествује у изради аналитичких, информативних и других стручних материјала из надлежности Одсјека и Сектора.