30.01.2018

world_map

Међународни трговински односи

Босна и Херцеговина је у потпуности опредјељена за изградњу либералне економије засноване на тржишним принципима и слободи кретања људи, капитала, робе и услуга. У области међународних трговинских односа, односно трговинских односа Босне и Херцеговине са остатком свијета, то подразумијева пуну опредјељеност Босне и Херцеговине за интеграцију своје економије у  међународни мултилатерални трговински систем, успостављен у оквиру Свјетске трговинске организације (WТО) и на изградњу свог трговинског законодавства, заснованог на правилима и принципима на којима почива ова организација.

Укључивање БиХ у свјетски мултилатерални трговински систем кроз стицање пуноправног чланства у Свјетској трговинској организацији (WТО), представља врло сложен процес, који захтјева вишегодишње преговоре уз доношење низа нових прописа, успостављање нових институција и  спровођење бројних реформи, што de iure и de facto значи уклањање свих нецаринских баријера у трговини и нецаринских мјера заштите домаће индустрије,  редукцију царинске заштите, либерализацију трговине услугама, обезбјеђење једнаког третмана за домаће и стране робе, као и за домаће и стране пружаоце услуга....

Паралелно са процесом глобализације свјетске трговине као облика интеграционог процеса који се одвија на општем, глобалном плану, од задње декаде прошлог вијека у међународним трговинским односима покренути су бројни регионални интеграциони процеси. Ради се прије свега о споразумима о слободној трговини успостављеним у различитим дијеловиома свијета,  који на ужем географском простору подразмијевају даљу либерализацију трговине, односно успостављање зона слободне трговине, као што су NAFTA, MERKOSUR, ASEAN, Евроазијски економски савез итд. У том погледу, у оквиру регионалног интеграционог процеса у Европи достигнут је најдубљи степен економске интеграције, који поред успостављања зоне слободне трговине, подразумијева и јединствено унутрашње тржиште са пуном слободом кретања капитала, робе, услуга и радне снаге, те заједничку спољнотрговинску политику према трећим земљама. 

 У складу са општим опредјељењем, Босна и Херцеговина је укључена у све регионалне интеграционе процесе у Европи. Ту је прије свега процес Стабилизације и придрузживања са Европском унијом (SAP), у оквиру којег је закључен Спразум о стабилизацији и придруживању (SAA), који у првој фази треба да доведе до успостављања слободне трговине између двије стране. Дугорочно, овај процес подразумијева потпуно преузимање правне стечевине ЕУ у домаће законодавство и пуноправно чланство Босне и Херцеговине у ЕУ. 

У међувремену, до окончања процеса приступања у ЕУ, Босна и Херцеговина је у оквиру CEFTA Споразума укључена у зону слободне трговине са осталим земљама западног Балкана, које су, такође, дио процеса стабилизације и придруживања са ЕУ. Циљ CEFTA споразума је даља либерализација трговине у овом региону, потпуно укидање свих баријера у трговини и заједничка припрема чланица за придруживање Европској унији. Поред тога, све чланице CEFTA Споразума, укључујући Босну и Херцеговину имају потписане споразуме о слободној трговини са Европским удружењем слободне трговине (EFTA) што у крајњој инстанци треба да доведе до потпуног укључивања CEFTA региона и Босне и Херцеговине у јединствени „Европски економски простор“ (ЕЕА). 

Поред напријед поменутих интеграционих процеса у области трговине,  Босна и Херцеговина је посвећена активностима развијања трговинских односа на билатералном плану, што подразумијева  јачање трговинске размјене са земљама широм свијета, продубљивање економско трговинске сарадње, међусобно унапређење и заштиту инвестиција, као и даљу либерализацију тржишта путем преференцијалних споразума са земљама које нису укључене у напријед наведене интеграционе процесе.

 У претходном тексту дат је оквир  којим је дефинисана спољнотрговинска политика Босне и Херцеговине, односно  трговински односи са остатком свијета. У складу с тим,  Стратешки циљ Сектора за међународне трговинске односе може се дефинисати као „континуирано унапређење међународних трговинских односа и  трговинске сарадње Босне и Херцеговине са другим земљама на билатералном, регионалном и мултилатералном плану“. Реализација постављеног стратешког циља остварује се кроз реализацију постављених оперативних циљева, који представљају активности четири Одсјека у оквиру Сектора:

  • Одсјек за билатералне трговинске односе;
  • Одсјек за мултилатералне трговинске односе;
  • Одсјек за трговинске односе са европским интеграцијама;
  • Одсјек за статистику и анализу спољне трговине.